Çocuklarda Tuvalet Eğitimi ve Sonuçları

Tuvalet eğitimi konusunda sabırlı olunması gerekmektedir. Çocuğun hangi saatlerde altını kirlettiğinin çok iyi gözlenmesi ve o saatlerde tuvalete oturtulması önemlidir. Çocukların kolay giyip çıkarabileceği türden elbiseler tercih edilmeli.

Tuvalette gösterdiği her başarıdan sonra ödüllendirilmeli. Elleri her tuvalet sonrası yıkatılmalıdır. Gece kazalarını önlemek için yatmadan önce tuvalete götürülmeli. Tuvalet ve temizlik eğitimi, neşeli bir oyuna dönüştürülmelidir.

Çocuğunuzun tuvalet ve banyodaki tavırlarını gözleyin, başkalarını taklit ediyor mu? Sakın onu zamanından önce, o bu işe hazır olmadan zorlamayın. Bebeklerin önemli bir bölümü, gerekli olgunluğa 18-24 ay dolaylarında ulaşırlar ama bazıları için ise 4 yaşa kadar beklemek gerekebilir.

Çocuğunuzun boyuna uygun lazımlık yada klozete uygulanabilir oturma yeri alın. En önemli özellik, çocuğun otururken ayaklarının yere değmesidir. Bu durumda bağırsak hareketleri başlayınca, yerden destek alabilir.

Kalın bir kumaştan yapılmış ya da tek kullanımlık kilotlar giydirin. Bezden olanlar genellikle çocuğun çişini fark etmesi nedeniyle daha çok işe yarar. Tek kullanımlık olanları dışarı çıkarken kullanın. Önce bir kaç saatle başlayın. Geceleri alt bezine devam edin.