Çocuklarda Kilo Sorunu ve Çözümleri

Çocuklarımız neden aşırı kilolu veya şişman hale geliyor sorusunun cevabı üç yanlışta gizli. Yanlış beslenme, yeterinden az bedensel hareket, genetik eğilim.

Bedensel fonksiyonlarını yerine getirebilmeleri, ama aynı zamanda büyüme ve gelişmelerini aralıksız sürdürebilmeleri için karbonhidrat, protein ve yağları dengeli bir şekilde ve ihtiyaçları kadar almaları gerekiyor, onlara günlük aktivitelerinin gerektirdiği enerjiyi karşılayacak kadar enerjiyi ve büyümelerini sürdürebilecek kadar proteini aynı anda içeren bir besin planı gerekiyor.

Enerji ihtiyaçlarını karşılarken kalorileri abartır, aşırıya kaçarsanız ya da aldıkları kalorinin gerektirdiği kadar bedensel aktiviteyi yapmadıklarını gözden kaçırırsanız çocuklarınızın fazla kilolu olmalarını kaçınılmazdır.

Genetik bazı sorunların, bazı hastalıkların da çocuklarınızı şişmanlatması mümkündür. Kilolu çocuklarınızı eleştirmeyin, motive edin. Sağlıklı besinleri satın almayı, lezzetli ve doğru pişirmeyi, keyifli yemek yemeyi zevkli bir uğraşı haline getiririn.

Yemek sofralarına mutlaka onları da oturtun. Yiyecek ve içecek seçimlerinde küçük porsiyonlara yöneltin. Sporcu sorumluluğu edinmelerini sağlamaya çalışın.

Okulda verilen yemeklerin, okul kantininden aldıkları atıştırmaların sağlıklı besinler olup olmadığını izlemeye çalışın.