IŞILTILI BİR CİLT İÇİN

Yaz sonunda cildimizi yeniden gözden geçirmekte fayda var. Sonbahar ve kış ayları cildi onarmak, tedavi etmek, canlandırmak, lekelerden arındırmak, lazer, IPL, ışık terapisi gibi yöntemleri uygulamak için çok uygun bir dönem.

Güneşin cildimizde yarattığı güzellikler kadar yan etkileri de olduğunu hepimiz biliyoruz. Olumlu değişikliklerin başında, ten rengimizin en az bir ton koyulaşması, varsa bazı izlerin örtülmesi, çıkan sivilcelerin daha hızlı iyileşmesi geliyor.

Güneşin olumsuz etkileri arasındaysa lekeler, cilt kuruluğu ve ultraviyolenin etkisiyle kolajen liflerin yıpranması var. Özellikle de yüzde, göz çevresinde, alında yoğunlaşan mimik çizgileri, göğüs aralarında ve dekoltede oluşan renk alacalığı ve diriliğini kaybeden cilt canımızı sıkabilir.

Günlük bakımlar dışında haftalık ve aylık bakımlar da uygun olabilir. Ancak mevsimsel döngülerde mutlaka profesyonel olarak yaklaşılmalıdır. Cildimizi uygun kremlerle korumalı, bakımını tamamlamalı, vitamin ve minerallerle desteklemeli, güzel bir cilt diyetiyle beslemeliyiz. Hepimizin günlük hayatında uygulayabileceği basit önlemler bile bazen cildimize sağlıklı bir ışıltı verebilir.

Su içmek tartışmasız sağlıklıdır. Ancak fazlası da zararlıdır. Çok su içiyorsak (2-3 litre) mineral alımını arttırmalıyız. Aksi halde serum mineral dengesi bozulabilir, bu bize hafızada durgunluk, yorgunluk olarak yansıyabilir. Bu durumda bir bardak mineral su (soda) iyi bir destek olacaktır. Önerilen, bitki çayları ve saf suyun 6-8 bardak tüketilmesidir. Az su içmek idrar renginin daha koyu ve idrar çıkışının daha az olmasına, yani böbreklerin süzme işlevinde azalmaya yol açarken, aynı şekilde kabızlık ve şişkinliklere neden olabilir. Cildi onaran antioksidan özelliği olan yeşil çay ve üzüm çekirdeği ekstresi, hücre yenilenmesinde ve lekelerin tedavisinde destek görevi yapan A ve C vitamini içeriği yüksek meyve ve sebzeler tüketilebilir.

Yazın ciltte isilik benzeri reaksiyonlar, ölü hücre birikimleri, daha çabuk uyarılma gözlenir. Gözenekler daha fazla açılabilir, her zaman kullandığımız ürünler cildimizde birikme yapabilir, kaba, homojen renkte olmayan bir cilt oluşabilir. Bu durumda kelime anlamı "soyma" olan peeling'ler uygulanır. Lekelerin tedavisindeki yaklaşım; cilt uzmanının öncelikle ayrıntılı bir analiz yaparak, lekenin oluş nedenlerini ve derinliğini belirlemesidir. Buna göre kişisel program belirlenir.