Melazma Nedir ? - Gebelik Lekesi Tedavisi

Melazma yani gebelik lekesi yaygın görülen bir cilt sorunudur ve ciltte kahverengi beneklerle kendini belli eder.

En sık etkileri yüzde görülür. Yüzde ise en çok, yanaklar, alın, burun ve dudak çukurunda bu benekler görülür. Melazma konul ön kısmı ve boyunda da gelişebilir.

Kimlerde Melazma Görülür?

Herkes melazma olabilir, fakat genç kadınlarda daha sık görülür. Daha çok hamileliğin ilk 2 ve 3 aylık süresinde ortaya çıkar. Bazen hamilelik maskesi adıyla anılır.

Doktorlar melazmaya neyin sebep olduğunu tam olarak bilmemektedir, kadınlık hormonları östrojen ve progesterona bağlı olarak gelişebilir. Doğum kontrol hapı alanlar, ilaçlı hormon replasman tedavisi görenler, melazma gelişiminde yüksek risk grubundadırlar.

Aynı zamanda tropikal iklimde yaşayan kişilerde yaygın olarak görülür. Çok uzun süre ya da sıkça güneşe maruz kalanlarda da görülür. Koyu renk tene sahip olan kişilerde de bu risk oldukça fazladır.

Doktorunuz cildinize özel bir lambayla bakıp melazma olup olmadığınızı söyleyecektir. Bazı durumlarda cildinizden biyopsi ile küçük bir parça alıp lekelerin melazma olup olmadığına bakmak isteyecektir.

Ciddi bir hastalık olmamakla birlikte estetik olarak kötü bir görüntü verir ve kötü hissedersiniz.

Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu kişi tedaviye gerek duymaz. Doğum kontrol hapı almayı, ilaçlı hormon replasman tedavisi görmeyi kestiğinizde lekeler kendiliğinden kaybolacaklar.